Aktualności

Kodeksowa ochrona przed hejtem i dyskryminacją

Zmiany w kodeksie karnym spowodują, że sprawcy przestępstw motywowanych nienawiścią z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej będą karani surowiej niż dotychczas. Projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje zmiany został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Surowsze prawo ma wejść w życie w czerwcu.

Za stosowanie przemocy lub groźby karalnej ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Za propagowanie systemu, który nawołuje do nienawiści na tle wspomnianych cech – do trzech lat pozbawienia wolności. Tyle samo przewidziano za znieważenie osób z powodu ich niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej luz tożsamości płciowej.

O problemie nienawiści z powodu wspomnianych cech świadczą badania przeprowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Według nich różnych form przemocy w ostatnich latach doświadczyło ponad 90 % osób z niepełnosprawnością intelektualną biorących udział w badaniu. Aż 60 % doświadczyło przemocy fizycznej, ponad polowa – pozbawienia wolności, a niemal co trzeci – przemocy seksualnej. Z badań wynika, że osoby z niepełnosprawnościami są narażone na akty niesprawiedliwego oraz krzywdzącego zachowania, z przemocą seksualną włącznie.

Poszerzony zostanie katalog przesłanek dyskryminacyjnych o wspomniane kryteria niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma zapewnić pełną ochronę prawnokarną przed stosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, nawoływaniem do nienawiści, znieważeniem i naruszaniem nietykalności cielesnej.

 

Powrót na górę strony