Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ty też możesz pełnić tak ciekawą służbę – zostań jednym z nas

Choć nie każdego z nich możemy zobaczyć codziennie w terenie, to służba, którą pełnią należy do jednych z najbardziej odpowiedzialnych w Policji. To efekt ich pracy oraz zgromadzony przez nich materiał dowodowy stanowią niezwykle istotny składnik końcowego procesu, którym jest osądzenie sprawcy przestępstwa czy wykroczenia. Poznajmy więc bliżej policjantów z zespołu dochodzeniowo-śledczego i wykroczeń.

Od zatrzymania do skazania sprawców przestępstw

 

W Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie w strukturach kryminalnych pracuje 26 funkcjonariuszy, w tym 6 w posterunkach Policji. Czym zajmują się na co dzień ? Z czym muszą mierzyć się podczas służby ? Jak wygląda praca ,,dochodzeniowca'' ?

 

Obsługa zdarzeń kryminalnych, przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie, przesłuchanie świadków – to tylko niektóre z zadań ,,dochodzeniowców''. Pracując w takim wydziale policjanci wielokrotnie działają w stresie, wymaga się od nich dużej odporności psychicznej. Funkcjonariusze ci bowiem zabezpieczają dowody na miejscach najcięższych przestępstw, wykonują czynności tam, gdzie dostęp mają tylko nieliczni. W dużej mierze to właśnie od nich zależy sukces, czyli ustalenie i zatrzymanie przestępcy. Dociekając prawdy muszą radzić sobie nie tylko z reakcją ofiary, ale także sprawcy, a rozmowę prowadzić w taki sposób, by uzyskać kompleksowe informacje. Służba kryminalna bez wątpienia nie należy do łatwych, jednak satysfakcja, którą ze sobą niesie, rekompensuje trud podjętych działań. Bez ciężkiej pracy tych policjantów przestępcy czuliby się bezkarni.

 

Chodzi o to, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie

W braniewskiej komendzie wykroczeniami zajmuje się 5 policjantów.

Choć na co dzień policjanci ci zajmują się drobniejszymi naruszeniami prawa niż kryminalni,to ich praca jest tak samo ważna. Pomimo faktu, że za wykroczenia przewidziane są łagodniejsze kary niż za przestępstwa – to wielokrotnie są one dla mieszkańców bardziej uciążliwe. Zakłócanie porządku, przewinienia w ruchu drogowym, hałasowanie w nocy, niszczenie mienia – to tylko niektóre z wykroczeń, z którymi każdego dnia mierzą się funkcjonariusze z tego zespołu. Cel ich działań pozostaje niezmienny – ustalić sprawcę, dowieść jego winy i pociągnąć do odpowiedzialności. Wszystko po to, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

 

Trzeba lubić swoją pracę

Zarówno kryminalni, jak i funkcjonariusze z zespołu wykroczeń mówią wprost, że lubią, to co robią. W ich profesji nie można się nudzić, nigdy nie wiedzą nad jaką sprawą przyjdzie im pracować następnego dnia. Słowa wdzięczności, które niejednokrotnie słyszą z ust zgłaszających, po zakończonych sprawach – stanowią dla nich najcenniejszą nagrodę.

 

Zostań jednym z nas !

Ty też możesz pełnić tak ciekawą służbę – wstąp do Policji i zostań jednym z nas! Więcej szczegółowych informacji na temat tego, jak zostać policjantem, można przeczytać i zobaczyć na naszej stronie poświęconej temu zagadnieniu.W każdą trzecią sobotę miesiąca 2018 roku osoby zainteresowane służbą w Policji zapraszamy na "Dzień kandydata" do Olsztyna, gdzie w godzinach od 10:00 do 14:00 w auli sportowej przy ul. 5 Wileńskiej Brygady AK 3, mogą dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja, skorzystać z rad policyjnych instruktorów i spróbować swoich sił na torze sprawnościowym.

  • Doprowadzenie podejrzanego
  • Przesłuchanie świadka wykroczenia
  • Policjant zabezpiecza miejsce zdarzenia
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony