Policjanci przypominają o odblaskach - Komunikaty - Komenda Powiatowa Policji w Braniewie

Komunikaty

Policjanci przypominają o odblaskach

Policjanci przypominają, że każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci przypominają także, że za nieprzestrzeganie nowego przepisu może grozić mandat nawet do 100 zł. Zadbajmy bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci – bądźmy widoczni na drodze !

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadziła nowy obowiązek dla wszystkich pieszych, poruszających się po zmroku poza strefą zabudowaną. Zgodnie z przepisami art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym, właśnie taki pieszy, bez względu na wiek jest zobligowany do używania ,,odblasków’’ w sposób, który zapewnia mu widoczność przez innych użytkowników dróg. Policjanci podchodzą bardzo restrykcyjnie do egzekwowania tego obowiązku. Za brak elementu odblaskowego grozi nam mandat karny do 100 zł.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków drogowych, w których pieszy praktycznie jest bez szans.

Co przemawia za noszeniem elementów odblaskowych?

Osoby, które mają na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży ,,odblasków’’, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów, a więc nawet 5 razy szybciej !

Funkcjonariusze będą wciąż przypominać o nowym obowiązku, podkreślając, że ,,odblask’’, który kosztuje tak niewiele może uratować ludzkie życie. Uczmy również nasze dzieci, że odblask ratuje życie. Warto go nosić nie tylko poza obowiązkowym obszarem zabudowanym, ale również w mieście, gdzie rozproszone światło latarni nie oświetla dostatecznie pieszego wchodzącego na jezdnię.


 

DS