Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne szkolenie już za policjantami służby prewencyjnej

W ramach ciągłego doskonalenia umiejętności przez policjantów, w braniewskiej komendzie odbyło się doskonalenie zawodowe z zakresu podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób, wobec których są one podejmowane.

Rozpoczął się cykl szkoleń dotyczący podejmowania interwencji wobec osób, których zachowania niejednokrotnie mogą być nieprzewidywalne, z uwagi na fakt, że mogą znajdować się pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, bądź też ich zachowanie może być efektem zaburzeń psychicznych. Wymienione czynniki mogą negatywnie wpływać na sposób postrzegania i rozumowania, podnosić poziom agresji, a tym samym stwarzać sytuacje niebezpieczne, nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla funkcjonariuszy.

Trudne interwencje wymagają od policjantów odpowiedniej wiedzy, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, nawiązania właściwej komunikacji czy też umiejętnego zastosowania przewidzianych prawem środków przymusu bezpośredniego, jak również użycia skutecznych technik i taktyk interwencji w postaci chwytów obezwładniających i dźwigni transportowych.

Te wszystkie aspekty muszą mieć odniesienie do przygotowania policjanta, dlatego szkolenia mają na celu nie tylko przypomnieć posiadaną już wiedzę, ale też przećwiczyć różne scenariusze wydarzeń podczas tzw. trudnych interwencji i dać policjantom możliwość przygotowywani są na taką ewentualność.

Braniewscy policjanci pod okiem instruktora - policjanta szkoleniowego ćwiczyli taktykę i techniki interwencji w różnych sytuacjach wobec osób, które zachowują się niestandardowo. Poznali sposoby interweniowania wobec osób agresywnych i niebezpiecznych oraz zdobyli umiejętności posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego oraz bronią palną krótką podczas zatrzymania osób w różnych sytuacjach i miejscach. Instruktor pokazał im również, jak uzupełniać się i wspomagać realizując czynności w patrolu dwuosobowym.

Pamiętajmy jednak, że policjant w trakcie służby powinien zachowywać się zgodnie z zasadami etyki zawodowej:

  • policjant powinien wykonywać czynności służbowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, rzetelnością wykazując się odpowiedzialnością i odwagą;
  • policjant we wszystkich swoich działaniach ma obowiązek poszanowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka, w szczególności wyrażający się w respektowaniu prawa każdego człowieka do życia oraz zakazie inicjowania, stosowania lub tolerowania tortur bądź nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Powrót na górę strony