Prawo jazdy a wada wzroku – o czym powinni pamiętać kierowcy
Warto sprawdzić swoje prawo jazdy, ponieważ kierowca z wadą wzroku może otrzymać mandat w wysokości 1500 zł jeśli kieruje bez okularów. Zależne to jest od orzeczenia lekarskiego oraz wpisania odpowiedniego kodu w blankiecie prawa jazdy.
Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem bez wymaganych okularów jest traktowane jak jazda bez uprawnień. Kierowca prowadzący pojazd w soczewkach kontaktowych, który zobowiązany jest do jazdy w okularach, równie dopuszcza się wykroczenia jazdy bez uprawnień.
Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
Jednak jest jeszcze gorszy scenariusz, który może spotkać kierującego – może mu również zostać zabrane prawo jazdy, gdyż „ W razie popełnienia wykroczenia – jazdy bez uprawnień - orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”.
W rubryce 12 naszego prawa jazdy znajdują się kody, które mówią o różnych ograniczeniach, jakie dotyczą jego właściciela.
Kod to wynik orzeczenia lekarskiego, do którego kierowca musi BEZWZGLĘDNIE się stosować i nie ma od tego żadnego odstępstwa.
Lista kodów ograniczających uprawnienia kierowcy
01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku
01.01 -okulary
01.02 - soczewki kontaktowe
01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe
01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku
Jeśli ktoś ma w prawie jazdy kod 01.01 (okulary), a korzysta z soczewek kontaktowych, powinien wykonać badania lekarskie na prawo jazdy, przypominając lekarzowi o wpisaniu właściwego kodu (01.06). Następnie wypełnić wniosek o wymianę prawa jazdy, dołączając do niego nowe zaświadczenie lekarskie. Nowy dokument będzie miał już "właściwy" kod, a kierujący bez obaw będzie mógł korzystać zamiennie z okularów i soczewek.
Kierowco! Sprawdź swoje prawo jazdy, a dokładnie rubrykę 12, która określa ograniczenia w korzystaniu z uprawnień. Warto mieć dokumenty w porządku, aby nie narażać się na oskarżenia i stres związany z odpowiedzialnością za wykroczenie.