Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czym są urządzenia transportu osobistego?

Hulajnoga elektryczna, elektryczna deskorolka lub tradycyjne rolki. Każdy z nich jest wyraźnie uwzględniony w prawie, jednak poruszać się na każdym z nim możemy w nieco inny sposób. Czym są urządzenia transportu osobistego i które sprzęty należą do tej kategorii?

Nowelizacja ustawy Prawo o rucu drogowym wprowadziła trzy nowe kategorie urządzeń:

  • Hulajnoga elektryczna,
  • Urządzenie transportu osobistego - UTO
  • Urządzenie wspomagające ruch - sprzęt sportowo - rekreacyjny (np. rolki).

Dla każdej z tych kategorii obowiązują nieco inne przepisy regulujące poruszanie się po drogach publicznych. Mamy nieco inne obowiązki poruszając się hulajnogą elektryczną, a inne gdy jedziemy np. deskorolką elektryczną.

Czym są urządzenia transportu osobistego?

To pojazd napędzany elektrycznie, jednak nie posiadający siedzenia oraz pedałów i inny niż hulajnoga elektryczna. Konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Do tej kategorii należą m.in. zasilane silnikami elektrycznymi deskorolki, rolki/wrotki, hoverboardy, monocykle czy urządzenia samobalansujące. NIE należą do nich ani hulajnogi elektryczne ani rowery ze wspomaganiem elektrycznym.

Gdzie jeździć UTO?

Prawo dopuszcza jazdę takimi urządzeniami po drodze dla rowerów lub trasie pieszo-rowerowej, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym porusza się lub zmierza skręcić. Co ważne! Musi poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h.  W razie braku drogi rowerowej można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, jednak wyłącznie pod warunkiem spełnienia poniższych zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu,
  • nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Nie można poruszać się jezdnią, pasem rowerowym wytyczonego z fragmentu jedni i nie można przejeżdżać przez przejścia dla pieszych ( trzeba zejść z pojazdu i go przeprowadzić!).

Jakie inne zasady przy korzystaniu z UTO?

  1. korzystasnie z tych urządzeń jest zabronione dla dzieci w wieku poniżej 10 lat  -dozwolone wyłącznie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej
  2. dzieci w wieku 10-18 lat muszą posiadać takie same uprawnienia, co w przypaku kierowania rowerem - karta rowerowa lub prawo jazdy (kategorie AM, A1, B1 lub T)
  3. osoby powyżej 18 r.ż. mogą korzystać bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu - muszą jednak znać przepisy ruchu drogowego

Korzystając z UTO nie można:

  • jeździć w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości,
  • przewozić innych osób, zwierząt lub ładunku,
  • ciągnąć, holować lub czepiać się innych pojazdów.
Powrót na górę strony