Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu, bądź komputera. Bywa określana także jako cyberbullying, nękanie, dręczenie, prześladowanie w internecie. Jej celem jest wyrządzenie krzywdy drugiej osobie. Są to działania podejmowane wobec słabszego, który nie może się bronić.

Cyberprzemoc to wyrządzenie emocjonalnej krzywdy drugiemu człowiekowi. Zjawisko elektroniczne agresji może przybierać różne formy: od wysłania obraźliwego SMS- a czy e-maila do koleżanki, aż po założenie komuś fałszywego konta na portalu społecznościowym.Cyberprzemoc w przeciwieństwie do przemocy fizycznej nie zostawia śladow na ciele i nie widać jej gołym okiem.

NAJCZĘSTSZE FORMY CYBERPRZEMOCY:

  • agresja słowna, np. wyzywanie na czatach internetowych, zamieszczanie komentarzy na forum internetowym w celu ośmieszania, sprawienia przykrości lub upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów
  • upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów
  • zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach społecznościowych
  • włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś w celu zamieszczania w jego imieniu obraźliwych postów i zdjęć na profilach innych użytkowników
  • szantażowanie
  • ujawnianie sekretów
  • wykluczanie z grona " znajomych" w internecie
  • celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci

Akty cyberprzemocy mają najczęściej miejsce w mediach społecznościowych, w komunikatorach lub w grach online, czyli tam, gdzie nasze dzieci spędzają najwięcej czasu. Do realizacji agresywnych działań sprawcy wykorzystują także pocztę elektroniczną, czaty, strony internetowe, blogi, grupy dyskusyjne, serwisy SMS i MMS.

Internetowa przemoc to najczęściej agresja pomiędzy rówieśnikami. Sprawcy są często znajomymi z klasy lub szkoły, choć zdarza się, że agresorem może być także osoba zupełnie nieznana, spotkana, np. na forum internetowym lub w grze online.

Agresja w sieci jest już niemal zjawiskiem powszechnym. Badania pokazują, iż ponad połowa młodych użytkowników internetu przyznaje, że spotkała się z różnymi przejawami internetowej przemocy zarówno wobec swoich kolegów i koleżanek, jak i osób nieznajomych. Co trzeci nastolatek takiej przemocy doświadczył osobiście - był wyzywany w internecie, poniżany, ośmieszany lub straszony.

Prawie 13% uczniów zgłaszało kradziez tożsamości i wykorzystywania ich konta e-mailowego lub profilu na portalu społecznościowym do realizacji agresywnych działań wobec onnych osób.

Od 7 do 11% polskich uczniów doświadczyło najpoważniejszych aktów internetowej agresji - cyberprzemocy, czyli regularnego, długotrwałego nękania w sieci przez rówieśników.

Rodzice nie zdają sobie sprawy ze skali cyberprzemocy. Tylko 15,8 % rodziców wie, że ich dziecko doświadczyło przemocy słownej w internecie. Tymczasem aż 48,8 % nastolatków twierdzi, że było ofiarą agresji słownej w sieci.

 

Powrót na górę strony