Bezpieczne wakacje w sieci – wizerunek online w wakacje
Wszystko, co udostępniamy w internecie, buduje nasz wizerunek. Latem, dobrze się bawiąc w gronie przyjaciół, rozluźniamy się i zapominamy na chwilę o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w globalnej sieci. Jednak Internet nie uznaje przerwy wakacyjnej – to, co do niego wrzucimy, zostaje tam na zawsze.
Czy wszystko musisz upublicznić w sieci?
Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych spotkań i imprez towarzyskich jest bardzo przyjemne. Robią to miliony ludzi na całym świecie. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które zapewnią Ci zarówno dobrą zabawę, jak i bezpieczeństwo.
• Zastanów się, czy naprawdę musisz utrwalić na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie. Może warto po prostu poddać się jego wyjątkowej atmosferze i nie rozpraszać fotografowaniem? Niektórzy artyści już dziś proszą swoich fanów o wyłączenie smartfonów podczas koncertów.
• Z rozwagą upubliczniaj swoje zdjęcia. Przerobienie, udostępnienie jako mem, pokazanie w ośmieszającym kontekście − to tylko kilka przykładów tego, co może stać się z Twoim zdjęciem.
• Zastanów się, czy wszystkie zdjęcia i filmy nadają się do publikacji. Zwróć uwagę, czy nie przedstawiają Ciebie lub Twoich znajomych w niekorzystnym świetle i czy nie łamią prawa.
• Nigdy nie publikuj w sieci zdjęć dokumentów, np. legitymacji, dowodu osobistego czy karty debetowej, którą dostałeś od rodziców. Ktoś może wykorzystać dane, które ujawniłeś i dokonać zakupów na twój koszt. Nie pokazuj w mediach społecznościowych zdjęć biletów na koncert z widocznym kodem kreskowym – mogą one zostać wykorzystane do stworzenia ich pirackiej kopii.
Zwróć uwagę na to, co Twoi znajomi publikują w sieci
• Ustal z przyjaciółmi zasady publikowania zdjęć – pytajcie się nawzajem o zgodę, zanim cokolwiek wrzucicie do sieci.
• Korzystaj z ustawień prywatności, które umożliwią Ci blokowanie zdjęć wstawianych przez innych lub zatwierdzanie tych, na których jesteś, zanim staną się one widoczne na Twoim profilu.
• Nie zgadzaj się na upublicznianie zdjęć, które są dla Ciebie przykre, przedstawiają Cię w niekorzystnym świetle lub po prostu Ci się nie podobają. Nie wahaj się prosić autora fotografii lub filmu o usunięcie takiego materiału.
Nie oceniaj siebie na podstawie tego, co inni publikują na swoich profilach
Nie wszystko, co widzisz w sieci jest tak piękne i doskonałe, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. • Bądź krytyczny wobec zdjęć, które Twoi znajomi umieszczają w sieci. Z dużym prawdopodobieństwem opublikowali jedynie starannie wybrane, najładniejsze ujęcia.
• Nie daj się nabrać! Media społecznościowe oferują szereg narzędzi (np. filtrów), dzięki którym w dowolny sposób można poprawić i ulepszyć każde zdjęcie.
• Internetowe profile celebrytów i influencerów nie pokazują ich prawdziwego życia! Perfekcyjne wakacyjne zdjęcia i wystylizowane filmy są najczęściej opłaconymi reklamami konkretnych produktów i pracują nad nimi profesjonalne ekipy.
• Nie ulegaj presji: nie musisz mieć idealnego wizerunku! Zdjęcia z wakacji mają przypominać Ci o dobrej zabawie – nie muszą stawać w konkursie na najwspanialszy kadr roku. POZOSTAŃ SOBĄ – GDZIEKOLWIEK JESTEŚ!
• Piękny profil z nieskazitelnymi zdjęciami nie świadczy o tym, że czyjeś wakacje były bardziej udane, niż Twoje!
Zdjęcie z wakacji zawsze zostawia cyfrowe ślady
Na podstawie zdjęć można zdobyć bardzo wiele informacji o Tobie, Twojej rodzinie i znajomych. Już sama sceneria ujęcia, tło, na którym pozujesz, zdradza, gdzie jesteś. Fotografia cyfrowa ujawnia jednak o wiele więcej i to w niewidoczny na pierwszy rzut oka sposób. W plikach JPG, oprócz obrazu, zapisywane są inne dane. Najczęściej są to: data i czas utworzenia pliku, typ użytego aparatu lub marka, model i operator smartfona, którym się posłużyłeś oraz dokładne miejsce zrobienia zdjęcia.
• Zanim opublikujesz zdjęcia z wakacji w sieci lub prześlesz je znajomym, oczyść je z metadanych dotyczących geolokalizacji i informacji o aparacie cyfrowym, którym je zrobiłeś. W internecie możesz znaleźć darmowe aplikacje, które mogą w tym pomóc.
• Możesz także wyłączyć lokalizację miejsca Twojego pobytu, zanim zrobisz zdjęcie. Wystarczy wyłączyć funkcję „Zapisywanie lokalizacji” w ustawieniach aparatu w smartfonie.
• Niektóre portale społecznościowe przy wgrywaniu fotografii automatycznie zapisują dane lokalizacyjne. Możesz zablokować tę opcję, jeśli wybierzesz polecenie: „Usuń lokalizację”