Twoje dziecko jest sprawcą cyberprzemocy?! Jak dalej postępować...
Może się okazać, że twoje dziecko jest sprawcą cyberprzemocy. To trudna wiadomość dla każdego rodzica. Nikomu nie jest łatwo przyznać, że syn lub córka mogą być cyberagresorami, że robią coś, co rani inne osoby. Jeśli tak się zdarzy, od twojej reakcji w dużej mierze będzie zależało, jak sprawa zostanie rozwiązana, co dalej będzie działo się z twoim dzieckiem i jaką lekcję wyniesie z tej niełatwej sytuacji.
Jako rodzic masz największy wpływ na kształtowanie zachowania twojego dziecka i w sytuacji stosowania przez nie przemocy powinieneś podjąć zdecydowane działania. Dzieci potrzebują troski i zrozumienia, ale także stanowczości – muszą wiedzieć, że są granice, których nie wolno przekraczać.
Jako rodzic masz największy wpływ na kształtowanie zachowania twojego dziecka i w sytuacji stosowania przez nie przemocy powinieneś podjąć zdecydowane działania. Dzieci potrzebują troski i zrozumienia, ale także stanowczości – muszą wiedzieć, że są granice, których nie wolno przekraczać.
POROZMAWIAJ Z DZIECKIEM: DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO TO ROBI
Dzieci podejmują agresywne działania w sieci z wielu powodów. Oto niektóre z przyczyn:
• dziecko ma problem z przestrzeganiem reguł społecznych i respektowaniem granic;
• chce zwrócić na siebie uwagę;
• próbuje zdobyć akceptację rówieśników;
• przyłącza się do dręczycieli w obawie, że samo może zostać ofiarą;
• samo doświadczyło przemocy i próbuje zemścić się na prześladowcach;
• opublikowało krzywdzący materiał o kolegach pod wpływem impulsu, silnych emocji i teraz tego żałuje;
• nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosuje zachowania cyberprzemocowe.
ZAPLANUJ DZIAŁANIE
To, jakie kroki będziesz musiał podjąć, w dużej mierze zależy od tego, z jakiego powodu twoje dziecko zaangażowało się w agresywne działania wobec kolegów. Innej interwencji wymaga dziecko, które postępuje nieświadomie lub samo było prześladowane, a innej takie, które postępuje z wyraźną intencją wyrządzenia krzywdy drugiej osobie.
WYRAŹ SWOJE OCZEKIWANIA
Porozmawiaj z dzieckiem o jego zachowaniu. Wyjaśniaj mu, że to, co robi, to działanie przemocowe, które krzywdzi inne osoby, dlatego nie możesz go akceptować. Starszemu dziecku (nastolatkowi) wytłumacz, że takie zachowanie może nawet stanowić naruszenie prawa i skutkować poważnymi konsekwencjami.
Jeśli widzisz, że twoje dziecko żałuje tego, co zrobiło i chciałoby naprawić sytuację, wspieraj je. Ono też przeżywa w tym momencie trudne emocje i nie jest mu łatwo.
POWIEDZ MU, ŻE:
• od czasu do czasu każdy z nas może dać się ponieść emocjom, stracić panowanie nad sobą i zrobić coś czego potem żałuje;
• jeśli coś takiego mu się przydarzy, zawsze może naprawić swój błąd.
PORADŹ DZIECKU, ABY:
• usunęło materiał z miejsca, w którym je umieściło tak szybko, jak to możliwe;
• poprosiło osoby, do których dotarł materiał, aby nie przesyłały go dalej;
• przeprosiło osobę, której sprawa dotyczy, wyjaśniło jej, dlaczego tak się stało i zapewniło, że usunie krzywdzący materiał.
MONITORUJ ZACHOWANIE DZIECKA
W trakcie interwencji warto, abyś sprawdzał, czy dziecko realizuje ustalenia umowy i czy nie potrzebuje twojej pomocy. Pamiętaj też o sile pozytywnych wzmocnień i bądź cierpliwy. Praca nad zmianą zachowania to dla dziecka trudne zadanie. Doceniaj jego wysiłki, udzielaj mu informacji zwrotnych i chwal je, jeśli widzisz, że stara się zmienić swoje postępowanie. Pomagaj, jeśli nie radzi sobie z rozwiązywaniem internetowego konfliktu.