Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pasy bezpieczeństwa – nie możemy o nich zapominać wyruszając w drogę

Wakacje, które dla dzieci, ich rodziców i opiekunów są czasem wypoczynku połączonego z rodzinnymi wyjazdami wiążą się jednak też z zagrożeniami w ruchu drogowym. Dlatego nie zapominajmy o pasach, które mogą uratować nam życie podczas zdarzenia drogowego.

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie spełniają bardzo ważną funkcję i stanowią niezbędną ochronę dla kierowcy oraz pasażerów. Jazda bez pasów znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Stąd też powinniśmy je bezwzględnie zapinać a młodsze dzieci przewozić w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących.

Pamiętajmy! Wszystkie osoby w samochodzie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa, zanim pojazd ruszy z miejsca – zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Zapinanie pasów obowiązuje również w autobusach (autokarach) i tzw. busach, którymi często podróżujemy na wakacje.
Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
•    osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
•    kobiety o widocznej ciąży;
•    kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;
•    instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
•    policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, inspektora kontroli skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
•    funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
•    zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
•    konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
•    osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.


PASÓW NIE ZAPINASZ DLA POLICJI, ZAPINASZ JE DLA SIEBIE – BY LEPIEJ CZUĆ SAMOCHÓD I NAD NIM PANOWAĆ ORAZ BY CHRONIĆ ŻYCIE W RAZIE WYPADKU.
Pasy nie ocalą życia w razie uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę. Ale pamiętaj! Życie można stracić nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa przy zderzeniu z prędkością zaledwie 30-20 km/h. Dlatego też w mieście, zwłaszcza podczas jazd z niewielkimi prędkościami, zapięte pasy są najlepszą gwarancją życia.

 

Powrót na górę strony