Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na czytelne zidentyfikowanie zagrożeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie komunikacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. To dzięki tej aplikacji każdy mieszkaniec powiatu braniewskiego, może mieć realny wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa w jego bezpośrednim otoczeniu. Daje mu możliwość zgłoszenia instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wszelkich przypadków zagrożeń bezpieczeństwa. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i skuteczna w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo.
Każdy obywatel, który w swoim najbliższym otoczeniu dostrzega niepokojące zjawisko, wymagające interwencji może zamieścić na mapie jego dokładną lokalizację i opis. Każde zgłoszenie można przyporządkować do wybranej kategorii, którą można wybrać z wielu propozycji. Może być to np. „nieprawidłowe parkowanie”, „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”, „wałęsające się bezpańskie psy” . Dzięki kategoryzacji łatwiej jest policji zaplanować interwencję w konkretnym miejscu. Dodatkowo w opisie zgłoszenia, który jest widoczny wyłącznie dla funkcjonariusza przyjmującego sprawę, można dodać dodatkowe szczegóły takie jak np. godziny, czy porę dnia występowania zagrożenia, oraz inne wskazówki ułatwiające pracę mundurowym.
Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Działa z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Zagrożenia można nanieść z dowolnego urządzenia. Nie wymagane jest zakładanie żadnego konta, podawania swoich danych, czy też numeru telefonu.
Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Na miejscu policjanci weryfikują prawdziwość zgłoszenia. Jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia, rozpoczną czynności zmierzające do wyeliminowania tego zagrożenia.
PODSUMOWANIE : Do tej pory w 2023 r. na terenie odpowiedzialności Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono łącznie 190 zagrożeń (w roku ubiegłym były to 273 zagrożenia). Ze wszystkich zagrożeń, 72 % stanowiły te dotyczące ruchu drogowego, a pozostałe 28 % stanowią zagrożenia prewencyjne. Karty weryfikacyjne kierowane są do Ogniwa Ruchu Drogowego oraz do Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego oraz do podległych posterunków.
Odnosząc się do zagrożeń dotyczących ruchu drogowego potwierdzono 48 zagrożeń, co stanowi 34 % wszystkich naniesionych zagrożeń. Są to przede wszystkim przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i niewłaściwa infrastruktura drogowa. Wyeliminowano już 17 potwierdzonych zagrożeń, a pozostałe 31 są w trakcie realizacji.
Żadne z naniesionych zagrożeń prewencyjnych nie zostało potwierdzone. Główne zagrożenia wskazywane przez mieszkańców, to spożywanie alkoholu, używanie środków odurzających, grupowanie się młodzieży, znęcanie się nad zwierzętami, niszczenie zieleni i dzikie wysypiska śmieci.
Pamiętajmy,
Zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa NIE ZASTĄPIĄ potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach NALEŻY korzystać z numeru alarmowego 112.
Zachęcamy do dalszego korzystania z aplikacji, ponieważ dzięki niej można szybko, łatwo i anonimowo przekazać służbom informacje o zagrożeniach, jednak apelujemy jednak o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html