Kampania edukacyjna (NIE) znajomy w sieci
Rozwój Internetu doprowadził do pojawienia się zagrożeń o charakterze przestępczym związanych z dostępem do treści pornograficznych oraz zawiązywaniem kontaktów z dziećmi dla celów seksualnych. W Braniewskim Centrum Kultury odbyła się kampania profilaktyczna skierowana do dzieci i młodzieży dotycząca niebezpieczeństw, które czyhają na nich w sieci. Nasza uwaga skierowana była przede wszystkim na zjawisko groomingu, czyli uwodzenia małoletnich w sieci.
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości wśród dzieci i rodziców dotyczące zagrożeń w Internecie i ich konsekwencji, a także pomoc w zapobieganiu internetowym zagrożeniom.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Braniewie- st.post. Justyny Romańczuk. Przedstawiła ona zjawisko groomingu, czyli uwodzenia małoletnich w sieci. Następnie omówiła zachowania typowe dla sprawcy uwodzenia. Swoje przemówienie zakończyła tym, aby pamiętać o tym, że nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie, jak prowadzimy z kimś rozmowę w Internecie.
W wydarzeniu wzięli udział również zaproszeni goście, którzy wnieśli ogromny wkład merytoryczny.
Influencerka Aleksandra Kierpura omówiła pracę w social mediach – jej dobre i złe strony. Opowiedziała o tym, co może spotkać dziecko w sieci. Nie zabrakło również informacji na temat afery z udziałem znanych youtuberów „ Pandora gate”.
Następnie psycholog, psychoterapeuta Daniel Romańczyk opowiedział o swojej pracy oraz przedstawił jaka osobowość jest podatna na zagrożenia w sieci. Przekazał młodzieży, w jakich miejscach i do kogo mogą zwrócić się o pomoc.
Kolejny gość - przedstawicielka Fundacji Dość omówiła jak chronić się przed zagrożeniem w Internecie, co powinno wzbudzić czujność w możliwym zagrożeniu przestępstwa internetowego i jak reagować.
Spotkanie zakończyło wystąpienie funkcjonariusza Wydziału Kryminalnego Braniewskiej Komendy. Przedstawił on grooming w kodeksie karnym, który jest przestępstwem zgodnie z art. 200 a. Dał również wskazówki, co należy zrobić, jak padnie się ofiarą nadużycia w sieci.
Dalsze działania edukacyjne w ramach tej kampanii prowadzone będą wkrótce na terenie braniewskich szkół podstawowych.