Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych grozi kara

Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych i blokowanie numeru alarmowego jest to nie tylko wykroczenie, ale również wyjątkowa bezmyślność. Już od najmłodszych lat edukujemy najmłodszych w jakim celu używa się numeru alarmowego 112. Wydawałoby się, że każdy z nas doskonale wie, że ten numer powinniśmy wybierać tylko i wyłącznie z określonym przeznaczeniem.

Niestety pomimo tego, że każdy z nas powinien doskonale znać cel zastosowania numeru alarmowego, to policyjna praktyka dowodzi, że w społeczności wciąż spotykamy się z bezmyślnymi zachowaniami mieszkańców, którzy niepotrzebnie angażują służby.

Przypominamy, że numer alarmowy 112 powinien być wybierany tylko w nagłych przypadkach. Pamiętajmy, że bezpodstawnie powiadamiając służby ratunkowe narażamy na realne niebezpieczeństwo osoby, które w tym momencie mogą potrzebować pilnej pomocy. Policjanci nie mają pobłażania wobec, tych którzy lekceważą.
Numer telefoniczny 112 to numer alarmowy i należy z niego korzystać z rozwagą, ponieważ jest on  narzędziem służącym do ratowania mienia, zdrowia i życia.

Osoby, które bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Nieuzasadnione wezwanie stanowi wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń – zgodnie z nim:  
§  1. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Wykroczenie to można popełnić jedynie umyślnie. Sprawca tego czynu wykazuje się złą wolą i chęcią wprowadzenia służb w błąd.

 

Powrót na górę strony