Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje, czyli 6 rzeczy, których warto nauczyć dziecko

Wakacje, to okres, kiedy łatwiej o potencjalnie niebezpieczne sytuacje. To dobry czas, aby otwarcie porozmawiać z dzieckiem o tym, jak może zapewnić sobie bezpieczeństwo, nie rezygnując z dobrej zabawy. Tym bardziej, że dwa miesiące wolne od szkoły potrafią mocno rozbuchać dziecięcą wyobraźnię.

Poniżej kilka sytuacji, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Zawsze informuj dorosłych, gdzie i z kim się wybierasz

Pociechy, które wychodzą z domu należy uczulić, aby zawsze informowały o tym, gdzie i z kim się wybierają. Dzieci, które jadą na kolonię powinny zaś wiedzieć, że nie wolno im wychodzić poza teren ośrodka bez wiedzy i zgody wychowawcy.

  1. Nie każdy zbiornik wodny służy do kąpieli

Woda to nieprzewidywalny żywioł i stanowi zagrożenie nawet dla świetnych pływaków. Należy kąpać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach: na strzeżonych kąpieliskach, pod okiem ratownika, do którego poleceń należy się bezwzględnie stosować.

  1. Rowerem zawsze w kasku, a przez pasy na pieszo

Rower to najchętniej wybierany przez dzieci środek transportu. To, że powinien być w pełni sprawny, a dziecko wyposażone w kas i ochraniacze jest oczywiste. Tak samo jak to, że chcąc przedostać się na drugą stronę ulicy, należy bezwzględnie zejść z roweru i przeprowadzić pojazd przez pasy.

  1. Chroń się przed słońcem

W lato dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Powinniśmy pilnować, aby dzieci nie wychodziły na podwórko bez chustki czy czapki na głowie oraz ochronnego kremu na twarzy i odkrytych częściach ciała. Warto także chronić oczy zakładając okulary przeciwsłoneczne – koniecznie z filtrem UV.

Jeżeli nasz podopieczny wybiera się na obóz lub kolonię, warto zapoznać go z objawami oparzenia słonecznego oraz udaru. I uczulić, że gdy poczuje się słabo, powinien zgłosić ten fakt opiekunowi.

  1. Nie każdemu można zaufać

Lato to czas zawierania nowych znajomości i choć wiele z nich może się przerodzić w prawdziwe przyjaźnie, warto wzbudzić w dzieciach szczególną czujność i uwagę na obce osoby. Zwłaszcza w tych najmłodszych, które chętnie chwalą się zawartością swojego portfela, dzielą się informacjami na temat mieszkania czy opowiadają o przyzwyczajeniach rodziny. Również nastolatka należy koniecznie ostrzec przed pochopnym zawieraniem bliższych znajomości.

  1. Z Internetu trzeba korzystać rozważnie

W wakacje młodzież ma więcej czasu na surfowanie w Internecie. I spędza go głównie w mediach społecznościowych. Wakacje to dobry moment, aby porozmawiać z dzieckiem na ten temat i uświadomić mu konsekwencje zbyt swobodnego korzystania z sieci. Przy tej okazji warto poruszyć temat hejtu. Cyberprzemoc znajduje się w czołówce wakacyjnych zagrożeń.

Rodzice zwykle uważają, że tylko zagwarantowanie dzieciom stałej opieki ustrzeże je od nieszczęścia. W dużej części mają rację. Często zapominają jednak, że dzieci należy uczyć rozwagi, samodzielności i odpowiedzialności, a wakacje są do tego idealnym czasem!

Powrót na górę strony