Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piesi kontra kierowcy

Odkąd zmieniły się przepisy, kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, muszą mieć oczy dookoła głowy. Nagle może pojawić się przechodzień i wejść na przejście. Ale czy piesi mają zawsze pierwszeństwo? Nie zapominajmy, że pieszy też ma obowiązki.

Od 1 czerwca 2021 r., po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, jak to było wcześniej, ale również na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju!). Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Pod pojęciem „ustąpienie pierwszeństwa” rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.

Nie zwalnia to jednak pieszych od tego, że wchodząc na przejście muszą upewnić się, czy mogą to bezpiecznie zrobić!

Kierowca, zbliżając się do przejścia, musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście, ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość, tak by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych.

Przypominamy, że obowiązki ma również pieszy, któremu prawo zabrania wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby, jak również przebiegania przez jezdnię.

Pieszy podczas wchodzenia bądź przechodzenia przez przejście nie może korzystać z telefonu ani innego urządzenia elektronicznego w sposób uniemożliwiający mu obserwowanie sytuacji na przejściu.

 

Co w przypadku dwóch przejść?

Pamiętajmy, że przejście dla pieszych rozdzielone wysepką, to w rzeczywistości dwa osobne przejścia dla pieszych. Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa dotyczy tylko pasa ruchu, który pieszy chce pokonać. Musimy ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście z chodnika po naszej prawej stronie lub z wysepki po lewej stronie. Jednak zawsze należy zachować ostrożność!

Pieszy, który wykonał ruch zmierzający w kierunku przejścia bądź swoim zachowaniem dał jednoznaczny sygnał kierującemu, że wchodzi na przejście – ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym samochodem.

Pamiętajmy, że piesi, przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają.

 

Powrót na górę strony