Aktualności

Twoje dziecko bezpieczne w sieci

Rok szkolny już się rozpoczął, a to dobry moment, żeby porozmawiać ze swoimi dziećmi o cyberbezpieczeństwie. Na co dzień zwracajmy uwagę na to, z jakich aplikacji czy stron korzystają. A jeśli zauważysz coś podejrzanego – reagujmy!

Gdzie trzymać PIN do karty? Lepiej go zapamiętać

Przypomnij dziecku, żeby ani PIN-u, ani danych do logowania nikomu nie podawało – nawet najlepszemu koledze. Hasło powinno być bardziej skomplikowane niż imię, czy data urodzin. PIN do karty również nie powinien być ciągiem kolejnych cyfr. Nie zapisuj dziecku haseł na kartce ani w telefonie, ale pomóż mu je zapamiętać.

Kto jest po drugiej stronie?

Kiedy korzystamy z komunikatorów myślimy, że wiemy kim jest osoba z którą piszemy. A często zdarza się, że oszuści włamują się na słabo zabezpieczone konta i piszą do znajomych swojej ofiary. Mogą wysłać jakiś link, czy poprosić o wsparcie kodem BLIK. Zawsze w takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do znajomego i zapytać, czy wysłał do nas wiadomość. Również linki w emailach i SMS od nieznajomych nadawców mogą prowadzić do fałszywych stron, za pomocą których oszuści wyłudzają dane, a także mogą instalować złośliwe oprogramowanie – ZWRÓĆ NA TO UWAGĘ SWOJEMU DZIECKU!

Smartfon jak twierdza

Warto zadbać, by telefon i komputer Twojego dziecka oraz zapisane na nich dane – były bezpieczne.

  •     Zabezpieczcie urządzenie hasłem,
  •     Włączcie logowanie odciskiem palca lub skanem twarzy – jeśli jest taka możliwość,
  •     Aplikacje i programy instalujcie tylko z zaufanych źródeł – przypomnij dziecku, żeby nie instalowało tych, które poleca ktoś nieznajomy,
  •     Zainstaluj na urządzeniu dziecka program antywirusowy,
  •     Odinstaluj ważne aplikacje i usuń pliki z danymi, jeśli oddajesz urządzenie do naprawy,
  •     Dezaktywuj aplikację bankową bądź zadzwoń do banku, jeśli Twoje dziecko straci telefon.

Pamiętajmy, że to przede wszystkim my jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo!

Powrót na górę strony