Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

18 października to Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Aby skuteczniej zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi należy lepiej poznać złożoność tego zjawiska. Ten dzień corocznie przypomina nam o obecności zjawiska handlu ludźmi. Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka, to przestępstwo z art.189a k.k.

Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

  1. przemocy lub groźby bezprawnej,
  2. uprowadzenia,
  3. podstępu,
  4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą

- w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1-6.

Do podstawowych form handlu ludźmi zalicza się: handel kobietami i dziećmi, handel narządami, pracę przymusową oraz żebractwo. Proceder ten stanowi niewątpliwie naruszenie wielu praw człowieka uregulowanych w przepisach poszczególnych państw, jak również na gruncie prawa międzynarodowego. Struktura grupy przestępczej najczęściej nosi miano grupy zorganizowanej i zakonspirowanej, cechującej się bezwzględnością w stosunku do swoich ofiar. Przestępcy ponadto ciągle szukają nowych sposobów na werbowanie i wykorzystanie kolejnych osób.

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez które odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanym głównie w prostytucji i pracy przymusowej, żebractwie - ma charakter transgraniczny.

Warto podkreślić, że żebractwo niejednokrotnie może być powiązane z niepokojącym procederem wykorzystywania i zmuszania do żebractwa, które kojarzone jest najczęściej z problemem bezrobocia i bezdomności, co budzi powszechne niezadowolenie społeczne i ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo podczas wyboru konkretnej pracy czy wyjeżdżając zachowaj ostrożność i przygotuj się. Przede wszystkim szukaj pracy za pomocą sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy, która musi dostarczyć ci szczegółowych informacji na temat pracy jaką będziesz wykonywać i poinformować cię o Twoich prawach i obowiązkach jako pracownika w danym kraju. Natomiast podróżując miej zawsze aktualną informację o wydarzeniach mogacych wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo w podróży.

Jeśli przypuszczasz, że w Twojej okolicy może rozwijać się handel ludźmi, bądź masz informację, że ktoś może być zagrożony  poinformuj o tym Policję. W ten sposób możesz zapobiec ludzkim tragediom. Nie bądź obojętny!!!

Powrót na górę strony