Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowali - choć nie powinni wsiadać za kółko

Kierujący z niewielką ilością alkoholu we krwi również muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Braniewscy policjanci w sobotę zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zdecydowali się na kierowanie pojazdami choć nie powinni wsiadać za kółko. Nieodpowiedzialni kierujący wyruszyli w drogę po spożytym wcześniej alkoholu, bądź za wcześnie zdecydowali się wybrać w podróż. Teraz ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

W sobotę (19.10.2024 r.) w Pieniężnie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego Oplem Astra 18-latka oraz BMW 33-latka, którzy kierowali pojazdami w stanie po użyciu alkoholu. Ich auta zostały przekazane osobom przez nich wskazanym.  Zatrzymane zostały im ich prawa jazdy. Zostaną skierowane wobec nich do sądu wnioski o ukaranie. Obydwaj poniosą odpowiedzialność za wykroczenie, którego się dopuścili.

Jazda po alkoholu może być poważna w skutkach i wiązać się z odpowiedzialnością karną za przestępstwo albo wykroczenie. Jazda po alkoholu najczęściej kończy się dla kierującego utratą prawa jazdy.

Odpowiedzialność za wykroczenie zachodzi wtedy, gdy kierujący prowadzi pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  1. stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo
  2. obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 litrze.

Wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu jest zagrożone karą aresztu (od 5 do 30 dni) albo karą grzywny do 5.000 złotych.

Kierujący pojazdem w stanie po użyciu alkoholu nie może zostać ukarany mandatem, ponieważ za to wykroczenie obok kary co do zasady jest także orzekany środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Środek karny w stosunku do kierującego po użyciu alkoholu może orzec tylko sąd. Dlatego w sprawie jazdy po użyciu alkoholu zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie.

 

Powrót na górę strony