Dzień Bezpiecznego Internetu
11 lutego 2025 r. świętujemy Dzień Bezpiecznego Internetu. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Idea ustanowienia Dnia Bezpiecznego Internetu sprowadzała się w skrócie do cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży, także dorosłych – ale szybko wykroczyła poza to tylko pojęcie i wciąż poszerza swój krąg znaczeniowy. Chodzi przede wszystkim o promowanie bezpiecznego i świadomego korzystania z zasobów sieci tak, aby było doświadczeniem pozytywnym, niosącym ze sobą korzyści.
Każdego roku projekt dotyka miliony osób na całym świecie – otwiera ludzi na dialog i wspólne działanie, stwarza przestrzeń dla pomysłów i decyzji, rozmów i edukacji na temat środowiska cyfrowego. Osoby ze wszystkich szczebli zawodowych, wiekowych i środowiskowych zaproszone zostają do jednego stołu w imię wspólnej sprawy – lepszej cyfrowej przyszłości.
Nie ma wątpliwości, że Internet jest potężnym narzędziem. Dzięki niemu mamy dostęp do wiedzy, do informacji, do innych ludzi. Możemy się uczyć i komunikować, rozwijać i prowadzić biznes, zrobić zakupy, załatwić sprawy urzędowe, dotrzeć do zasobów kultury fizycznie dla nas niedostępnych. Naturalnie jednak tam gdzie są możliwości – jest i ryzyko.
Nadrzędnym celem Dnia Bezpiecznego Internetu staje się ochrona i zabezpieczenie pozycji dzieci i młodzieży w Internecie. Aby osiągnąć te zamierzenia, ważne jest ciągłe podkreślanie tego, jaką moc ma współdziałanie i to na poziomie każdej komórki społecznej – czy to w skali globalnej, konkretnego państwa, społeczności lokalnej czy wreszcie otoczenia domowego.
Dzień Bezpiecznego Internetu to okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie bezpiecznego korzystania z sieci. To czas, kiedy powinniśmy przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa online i podkreślić, jak ważne jest zachowanie kultury i szacunku w wirtualnym świecie.