Nadmierna prędkość wciąż problemem na drogach
Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków jazdy oraz świadome przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców to wciąż główne przyczyny najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego policjanci nie mają pobłażania wobec kierowców za mocno dociskających pedał gazu i wyciągają wobec nich stosowne konsekwencje.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in. umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenia, zażywane leki.
Przypomnijmy, jakie kwoty mandatów obowiązują przy przekroczeniu prędkości:
• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych
Kierowcy „noga z gazu” – nie narażajmy życia swojego i innych osób korzystających z drogi. Pamiętajmy, że konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą nie tylko sprawcy, ale w wielu przypadkach za ich błędy, koszty w postaci utraty zdrowia, a nawet życia ponoszą zwykle inni uczestnicy ruchu drogowego. Spokojna, rozważna jazda i wzajemne poszanowanie pozwoli wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.
Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, w szczególności tym niechronionym.
W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia.
Apelujemy o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, zwalnianie w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności.
Wzmożona czujność niezbędna jest w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz skrzyżowań.