"Dopalacze - spojrzeć śmierci w oczy"- spektakl o dopalaczach nagrodzony gromkimi brawami młodzieży.
Spektakl wystawiony w ramach młodzieżowej debaty przygotowanej przez braniewskich policjantów przy współudziale Urzędu Miasta w Braniewie i Starostwa Powiatowego zawierał wszystkie prewencyjne informacje dotyczące zgubnych skutków sięgania po dopalacze. Młodzi aktorzy, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Braniewie, zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na podsumowaniu debaty rozstrzygnięto również konkurs na antydopalaczową ulotkę.
Spotkanie z młodzieżą miało na celu dostarczenie podstawowych informacji na temat dopalaczy i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakt z dopalaczami. Przesłanie do młodzieży zostało przedstawione w formie spektaklu teatralnego zaprezentowanego przez grupę 21 uczniów klas I i II Gimanzjum nr 2 w Braniewie. Uczniowie pod opieką teatralną Pani Kamili Siejko i pedagogiczną Pani Izabeli Pyl przedstawili spektakl pt. „Spojrzenie śmierci w oczy”. Młodzież poprzez odgrywanie scenek związanych z zażywaniem dopalaczy, alkoholu i innych używek obrazowo ukazywała niebezpieczeństwo z jakim spotkać się może każdy sięgający po nie. Wraz z zaproszoną młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu braniewskiego spektakl oglądali: Pani Monika Trzcińska Burmistrz Miasta Braniewa, Pani Agnieszka Brewczak przedstawicielka Starosty Powiatowego,Pani Beata Marciniak i Joanna Kołtun z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Braniewie, Pan Albin Szulżycki Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień, Pani Agnieszka Szydłowska Kierownik Impresariatu Braniewskiego Centrum Kultury, insp. Grzegorz Sieński Komendant Powiatowy Policji w Braniewie.
Na deskach braniewskiej sceny wystąpili: Zofia Biedawska, Julia Ławrukajtis, Alicja Bąblewska, Patrycja Orłowska, Ida Popławska, Weronika Bratke, Dominika Kiwilsza, Aleksandra Szulczak, Julia Demko, Kaja Lewandowska, Aleksandra Dąbrowska, Julia Sońta, Tola Piątek, Wiktoria Makowska, Weronika Jabłonowska, Agata Maciejewska, Kinga Maciejewska, Izabela Domaradzka, Błażej Kaczor, Radosław Klimek,Jakub Czekawy. Pierwszy spektakl grupy został nagrodzony przez rówieśników gromkimi brawami. Doceniając pracę młodzieży w przygotowaniu przedstawienia policjanci wręczyli im pamiątkowe podziękowania.
Po spektaklu młodzież wysłuchała zaproszonych prelegentów – specjalistów, którzy wskazywali alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, miejsc i osób świadczących pomoc w sytuacjach kryzysowych związanych z uzależnieniami oraz konsekwencje prawne i karne, w przypadku posiadania, udzielania i sprzedaży używek. W debacie prowadzonej przez podinsp. Annę Kos Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego udział wzięli: Pani Małgorzata Dębicka, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży w Braniewie wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia, Pani Agnieszka Gdowik-Januszewska z Poradni Zdrowia Psychicznego PULS w Braniewie oraz kom. Tadeusz Telenga Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego w Braniewie.
Debacie towarzyszył konkurs na projekt ulotki, który został ogłoszony we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych. Do konkursu przystąpiło 5 szkół. Spośród przesłanych prac wyłoniono zwycięzcę konkursu oraz przyznano trzy wyróżnienia. Nagrody, dysk zewnętrzny oraz pamięci USB2.0/microUSB, ufundował Urząd Miasta Braniewa. Końcową ideą konkursu jest wydruk ulotki, w której zostaną zawarte treści zwycięskich prac. Ulotki projektowane będą przez policjantów-profilaktyków. Po ich wydruku ulotki trafią do młodzieży wszystkich szkół ponadpodstawowych podczas prewencyjnych spotkań z policjantami.
Nagrodzeni uczniowie:
- Konrad Wojtusiszyn - Gimnazjum im. Parlamentu Europejskiego we Fromborku – zwycięzca konkursu
- Katarzyna Horak – Gimnazjum im. Orła Białego w Lelkowie, wyróżnienie,
- Patrycja Stankiewicz - Gimnazjum im. Orła Białego w Lelkowie, wyróżnienie,
- Damian Posiadała - Zespół Szkół im. Jana Liszewskiego w Braniewie, wyróżnienie.