Policjanci apelują o rozwagę podczas witania Nowego Roku
Przed nami Noc Sylwestrowa, której obowiązkowym elementem są fajerwerki. Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z tymi materiałami wybuchowymi, bo że nimi są, o tym w żadnym wypadku nie należy zapominać. Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną. Przestrzeganie zasad pozwoli też uniknąć szpitala.
Nieodpowiedzialni dorośli, pokrzywdzone dzieci
Rokrocznie w okresie Świąt i Nowego Roku funkcjonariusze bacznie przyglądają się stoiskom oferującym fajerwerki, reagują na przypadki odpalania petard w czasie, kiedy jest to niedozwolone oraz przez osoby nieletnie. W ręce najmłodszych fajerwerki najczęściej trafiają właśnie od nieodpowiedzialnych dorosłych – sprzedawców lub, co gorsze, od opiekunów. By zmniejszyć zagrożenia związane z używaniem wyrobów pirotechnicznych policjanci naszego garnizonu prowadząc działania prewencyjne nie mają taryfy ulgowej dla wszystkich tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawa i narażają innych na utratę życia lub zdrowia.
Przypominamy, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Nie zapomnijmy też o tym, że zgodnie z zapisami art. 83 Kodeksu Wykroczeń nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywny albo karą nagany.
Kiedy wolno?
Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski określił w Rozporządzeniu nr 1 z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…) dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny do 500 zł wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach.
Rady policyjnego pirotechnika - czytaj instrukcję, nie kieruj petard w kierunku ludzi.
Przepisy i sankcje karne to jedno, ale najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku. Policyjny pirotechnik przypomina kilka najważniejszych zasad, aby Sylwestrowa Noc była wystrzałowa, ale bezpieczna.
-
Zanim kupisz fajerwerki sprawdź, czy są prawidłowo zabezpieczone, czy nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, urwanych elementów, pęknięć, czy innych nieprawidłowości, które wzbudzą Twoje wątpliwości.
-
Jeśli dany produkt nie posiada oznaczenia dopuszczalności do używania na terenie UE może być produktem zagrażającym Twojemu życiu i zdrowiu.
-
Zanim odpalisz petardę, przeczytaj treść instrukcji obsługi. Pamiętaj, że w każdym produkcie powinna być ona również w języku polskim. W niej powinna być informacja, jak prawidłowo odpalić zakupioną petardę.
-
Jeśli jesteś świadkiem sprzedaży petard osobom niepełnoletnim, zgłoś ten fakt na policję.
-
Jeśli chcesz odpalić petardę, zachowaj strefę bezpieczeństwa, odejdź od ludzi. Kiedy fajerwerki wybuchną zbyt blisko ciebie, czy innych osób, może dojść do wypadku i poważnych obrażeń Twojej twarzy, rąk.
-
Po postawieniu i odpaleniu petardy sam też szybko odejdź na bezpieczną odległość. Pamiętaj, że petarda może się przechylić, zmienić kierunek lotu i możesz sam okazać się jej celem.
-
Kiedy pomimo odpalenia petarda nie wybuchnie, nie podchodź do niej. Może zadziałać, jak bomba z opóźnionym zapłonem.
-
W żadnym wypadku nie trzymaj racy w rękach.
-
Nie próbuj odpalać petardy w mieszkaniu, bądź innym zamkniętym pomieszczeniu.
-
Jeśli wypiłeś zbyt dużo alkoholu, bądź jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, nie odpalaj petardy sam.
-
I przenigdy nie pozwalaj odpalać petardy dzieciom !
KWP/AK