Policyjne ćwiczenia sztabowe
Uprowadzenie dla okupu ucznia w szkole przez uzbrojonych napastników i groźba użycia materiałów wybuchowych połączyło policyjne siły i środki Ten czarny scenariusz, to tylko policyjne ćwiczenia braniewskich funkcjonariuszy.
W policyjnych ćwiczeniach sztabowych wzięli udział policjanci z Braniewa, antyterroryści z Olsztyna, funkcjonariusze oddziału prewencji oraz straż graniczna. Tłem do ćwiczeń było następujące założenie: do jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Braniewie wdzierają się uzbrojeni, zamaskowani napastnicy, którzy uprowadzają jednego z uczniów. Terroryści grożą, że użyją materiałów wybuchowych. Funkcjonariusze zabezpieczają teren,a dyrekcja szkoły podejmują decyzję o ewakuacji wszystkich uczniów oraz personelu. Oficer dyżurny policji kieruje na miejsce oddziały prewencji i antyterrorystów. Policjanci nie pozwalają by napastnicy opuścili budynek. Rozmowy prowadzone przez negocjatora nie przynoszą oczekiwanego efektu, słychać strzały. Zapada więc decyzja o siłowym wejściu olsztyńskiej sekcji antyterrorystycznej. Po chwilowym szturmie napastnicy zostają obezwładnieni i wyprowadzeni z budynku, gdzie przejmuje ich policyjny patrol. Funkcjonariusze rozpoznania minersko – pirotechnicznego sprawdzają pomieszczenia pod kątem ujawnienia środków pirotechnicznych. W jednej z sal zabezpieczają podejrzane pudełko. Obecny na miejscu funkcjonariusz straży granicznej z psem służbowym przeznaczonym do identyfikowania materiałów wybuchowych potwierdza, że w środku jest ładunek. Policjanci wciąż zabezpieczają budynek. W tym samym czasie grupa antyterrorystów zabiera niebezpieczny pakunek, a następnie detonuje go.
Mimo, że były to tylko ćwiczenia, to jednak wszyscy uczestnicy profesjonalnie zrealizowali założenia scenariusza. Dzięki takim działaniom policyjne służby sprawnie mogą wykorzystać siły i środki będące w ich dyspozycji, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ćwiczenia te dają także dyrekcji szkoły możliwość sprawdzenia, czy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia podopiecznych są oni w stanie sprawnie ich wyprowadzić na zewnątrz.
Na zakończenie Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Braniewie spotkał się ponownie ze wszystkimi uczniami. W trakcie swojego wystąpienia przypominał o zasadach umożliwiających szybką ewakuację. Zaznaczył także, że gdyby podobna sytuacja wydarzyła się w rzeczywistości, uczniowie dbając o swoje bezpieczeństwo powinni bezwzględnie wykonywać polecenia, a w przypadku padania strzałów powinni przyjąć pozycję leżącą z rękoma zakrywającymi głowę. asp.szt. Adam Paszkiewicz uzmysławiał także słuchaczom niezwykle ważną rolę specjalnej strefy, którą w takich sytuacjach wyznaczają policjanci, gdyż niejednokrotnie pozostanie właśnie w niej minimalizuje prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń.