Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pojazd ciężarowy zderzył się z szynobusem

Policjanci z Braniewa i Pieniężna pracowali na miejscu zdarzenia drogowego. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy kierowca pojazdu ciężarowego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla pojazdu szynowego, w wyniku czego doszło do zderzenia. Na szczęście nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń.

Wczoraj (26.02.2019r.) około godz.15:00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony, że na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, tuż przed Pieniężnem, doszło do zderzenia pojazdu ciężarowego z szynobusem. Na miejsce natychmiast wysłano funkcjonariuszy. Na czas wykonywania czynności przez policjantów na trasie W507 wstrzymano ruch. Funkcjonariusze ustalili, że jadący zestawem ciężarowym 53-latek nie ustąpił pierwszeństwa dla nadjeżdżającego szynobusu. Na szczęście, na skutek uderzenia nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Za popełnione wykroczenie 53-latek został ukarany 500-złotowym mandatem.

 

 

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejazdów kolejowych. Rozwaga może nas ochronić przed tragicznymi w skutkach zdarzeniami. Przypominamy, że zgodnie z art.28 Prawa o ruchu drogowym:

 
  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza, jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
  2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub, gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
  3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
    1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
    2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
    3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
    4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.


     
Powrót na górę strony