Jak współdziałać w sytuacji zagrożenia wybuchem
23 grudnia 2014 roku w jednostce Komendy Powiatowej Policji w Braniewie odbyło się spotkanie robocze mające na celu skoordynowanie działań służb mundurowych oraz urzędów państwowych po otrzymaniu informacji o podłożeniu materiałów wybuchowych lub substancji toksycznych. Zorganizowano je w związku z fałszywymi alarmami niewpływającymi do urzędów i instytucji państwowych. Spotkanie poprowadził podinsp. Waldemar Niemczuk koordynator KWP w Olsztynie.
W ostatnich miesiącach tego roku urzędy i instytucje państwowe wielokrotnie poprzez wiadomości e-mail otrzymywały fałszywe informacje na temat podłożonych ładunków wybuchowych oraz substancji niebezpiecznych. Wszystkie informacje były traktowane bardzo poważnie, wszczynano procedury mające na celu wyeliminowanie zagrożenia, zminimalizowania jego skutków oraz ustalenia sprawców. W związku z powyższym Policja wystąpiła z inicjatywą spotkania mającego na celu na celu skoordynowanie działań służb mundurowych oraz urzędów państwowych po otrzymaniu informacji o podłożeniu materiałów wybuchowych lub substancji toksycznych. Spotkanie poprowadził podinsp. Waldemara Niemczuka, koordynatora Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, Państwowej Straży Granicznej, Urzędu Skarbowego w Braniewie, Sądu Rejonowego w Braniewie, Starostwa Powiatowego w Braniewie, Urzędu Miasta w Braniewie, Urzędu Gminy w Braniewie, Urzędu Miejskiego w Pieniężnie, Urzędu Gminy w Wilczętach, Urzędu Miejskiego w Fromborku, Państwowej Stacji Epidemiologicznej w Braniewie, Państwowego Centrum Krwiodawstwa, Żandarmerii Wojskowej, Urzędu Gminy w Lelkowie, Urzędu Pocztowego w Braniewie. Łącznie przeszkolono 25 przedstawicieli ww. instytucji.