Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

,,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie

Policyjni wodniacy edukowali najmłodszych w kwestii bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Podczas prelekcji, która odbyła się we fromborskim porcie, koloniści mogli wysłuchać wiele cennych rad od funkcjonariuszy. Chłopiec, który wykazał się największą wiedzą z zakresu unikania zagrożeń otrzymał w nagrodę bojkę ratowniczą. Na koniec spotkania młodzi słuchacze mogli znaleźć się za sterem policyjnej łodzi.

W środę (12.08) policjanci spotkali się z dziećmi wypoczywającymi we Fromborku. Prelekcja, która odbyła się w miejscowym porcie miała na celu utrwalić wśród najmłodszych podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku, zwłaszcza nad wodą. Policjanci podkreślali, jakich zachowań należy się wystrzegać, aby w pełni cieszyć się wakacjami. Funkcjonariusze zwrócili także uwagę na właściwą reakcję w sytuacjach, w których jesteśmy świadkami tonięcia innej osoby. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, a jeden z nich wykazał się szczególną wiedzą z zakresu bezpiecznych zachowań. W nagrodę otrzymał od policyjnego wodniaka bojkę ratowniczą. Pod koniec prelekcji dzieci miały możliwość zwiedzenia służbowej łodzi.


 

Sezon letniego wypoczynku nad wodą już trwa. Pamiętajmy, by zachować zdrowy rozsądek. Nie możemy beztrosko zapomnieć o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Policjanci przypominają :

- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

- Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

- Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

- Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

- Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

- Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

- Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

 • ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
  ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
 • ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
  ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
 • ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
  ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
 • ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
  ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' we fromborskim porcie
Powrót na górę strony